TEMA KVADRATNOG KILOMETRA OBRAZOVANJA MILADIJE

JU OŠ „Miladije“ kao škola smještena na rubnom dijelu grada i sa specifičnom socio-ekonomskom klimom učenika/ca oduvijek je imala i ima specifične izazove kada je riječ o odgojnom i obrazovnom djelovanju. Ti specifični izazovi uglavnom se odnose na generalni odnos učenika (i roditelja) škole prema obrazovanju, potom na smanjenje resusrse unutar porodica koji bi trebali biti materijalna i svaka druga podrška učenicima/ama, i na kraju na same veze škole sa lokalnom zajednicom.

Ovi izazovi dovode do toga da kod velikog broja izostaje kvalitetno rano učenje unutar porodice, te da je prisutna manja podrška djeci od strane porodice kada djeca krneu u školu.

Direktnu posljedicu ovoga najčešće vidimo početkom školovanja djece  gdje se javlja problem usvajanja određenih sadržaja kod jednog broja učenika/ca, a zatim i smanjena motiviranost za rad, kao i izostanak razvoja kvalitetnih radnih navika.

Pored navedenog, ni sam sistem rada unutar škole (zastarjeli Nastavni plan i program, nedovoljna tehnička opremljenost i stanje u obrazovnom sistemu) ne pomaže uvijek da se, bez obzira na početni lošiji start kod djece, situacija tokom formalnog školovanja značajno popravi.

Shodno tome, tema kavdratnog kilometra obrazovanja Miladije su životne vještine kod učenika/ca. Kolektiv škole u saradnji sa partnerima iz zajednice su uspostavili konsenzus da će kroz sve aktivnosti u nastavi i projekte koje budu realizirali biti usmjereni na razvijanje funkcionalnih životnih vještina.